Kære alle
Hvis der er noget, det forgangne år har bekræftet mig i, så er det, at den danske grisebranche er og vil altid være under forandring.
Vores branche står aldrig stille, og det skal den heller ikke. For skal vi blive ved med at følge med andre lande og samtidig vise omverdenen, hvorfor vi med rette kan være stolte af dansk griseproduktion, kræver det, at vi hele tiden udvikler os.
Den udvikling er vi allerede i fuld gang med, og i 2025 er vi lykkedes med meget, der har rykket dansk griseproduktion markant.
Fremskridt i dyrevelfærd
I år har flere af jer ændret måden, I vil producere grise på. Ved at gå med i projektet ’Sammen om hele haler’ har I besluttet, at det skal være slut med at halekupere. Vi ser nu, takket være jer, ind i et år, hvor vi forventer at producere en million grise med hele haler.
Samtidig arbejder vi målrettet på, at søer i fremtiden kan gå frit hele livet. Store investeringer i farestier til løsgående søer er allerede i gang for at sikre den nødvendige omstilling. Vi har også set en positiv udvikling i overlevelse for pattegrise, hvor avlsarbejde og managementtiltag betyder, at flere grise når frem til slagt. Avlsfremgangen i DanBred genetikken er fortsat imponerende med en forbedret avlsværdi på 17,5 kr. pr. slagtegris.
Ikke mindst er vi kommet langt med udfasningen af kirurgisk kastration. I dag er op mod 40 procent af de grise, der slagtes i Danmark, ikke kastreret. Det er et tydeligt tegn på, at vi bevæger os i den rigtige retning.
Øget fokus på sundhed
Arbejdet med den nationale reduktionsstrategi for PRRS fortsætter, og fra 2026 forventes en ny bekendtgørelse, så det bliver ulovligt at køre PRRS positive grise ind i en kommune, som er fri for PRRS. Det er et vigtigt skridt mod en sundere og mere robust produktion. Samtidig kan vi også se at øget reduktion af PRRS sænker det nationale forbrug af antibiotika. Vi er fortsat blandt de lande i verden med det absolut laveste forbrug af antibiotika, og vi arbejder målrettet for at fastholde og forbedre den position.
Unge producenter giver håb for fremtiden
Igen i år har vi haft et fantastisk Masterclass-hold med unge, engagerede griseproducenter. De dage, jeg har haft sammen med jer, har bekræftet mig i, at selvom branchen har brug for flere, der vælger faget til, så er der mange unge, som virkelig vil det her og ønsker at gøre en forskel. Det giver håb for fremtiden.
Derfor er det afgørende, at vi fortsætter med at investere tid og kræfter i at gøre erhvervet attraktivt for unge. Jeg er utrolig glad for, at vi også til næste år har fået bevilling til et nyt Masterclass-hold, så vi kan fortsætte med at udvikle branchens talenter.
Bedre klimaløsninger
I forhold til den Grønne Trepart og forventet indførelse af en CO2-afgift på husdyrproduktionen fra 2030, står vi heldigvis et godt sted i dansk griseproduktion. Vi har løsningerne klar til at reducere metanemissionen fra stald og lager og kan dermed undgå at betale afgift. Ved at implementere teknologierne tager vi vigtige skridt mod at minimere grisenes klimaaftryk.
Derfor er jeg glad for, at der er afsat en ny tilskudspulje på 40 mio. kr. til klimaløsninger. Men det er skuffende, at puljen først åbner ultimo 2026. Udsættelsen betyder, at producenterne ikke kan investere nu og komme videre med den grønne omstilling, selvom teknologierne er klar. Jo før vi kan komme i gang, desto bedre, både for klimaet og for erhvervet. Når puljen endelig åbner, håber jeg, at endnu flere af jer vil gribe muligheden og søge støtte.
Sammen løser vi udfordringer
2025 har desværre ikke kun budt på fremskridt, men også store udfordringer uden for staldene. Nye toldregler fra Kina har lagt pres på noteringen, og sygdomstrusler som mund- og klovesyge samt Afrikansk Svinepest, senest med udbrud i Spanien, minder os om, hvor sårbar vores branche er. Samtidig kæmper vi stadig med uklare politiske rammer, særligt i EU, som gør det vanskeligt at planlægge langsigtet.
Der er som producent nok at tage sig til og med et erhverv, der er i konstant forandring, stilles der høje forventninger til vores omstillingsparathed.
Det er en udfordring, men også en styrke, for vi har vist, at vi kan og vil udvikle os.
Det vil jeg gerne sige jer tak for.
Med den store indsats I yder, kunne jeg ønske, at alle medier havde ryddet forsiderne med overskrifter om, hvor meget danske griseproducenter gør for at levere sundt, velsmagende, klimavenligt og bæredygtigt grisekød til danskerne og resten af verden.
Desværre var det et andet billede, vi så, da TV2 i november udkom med dokumentaren ”Hvem passer på grisene” med skjulte optagelser, blandt andet fra min besætning.
Jeg skal være den første til at indrømme, når jeg begår fejl. Og når der er forhold, som ikke er gode nok, retter jeg op i samarbejde med dyrlæge og medarbejdere. Det er også sket her, og jeg er meget ked af de billeder, som dokumentaren viser fra min stald. Det skal gøres bedre, og det tager jeg alvorligt.
Med det sagt er jeg stærkt kritisk over for TV2’s beslutning om at dele optagelser, der er filmet ulovligt af aktivister. Det truer ikke kun retssikkerheden, det skaber også alvorlige konsekvenser for hele vores branche. Flere kolleger har oplevet trusler, chikane og indbrud i deres stalde, hvor aktivister har lukket grise ud.
Hvis politikerne ønsker, at vi fortsat har medarbejdere nok til at passe på grisene, må de forstå, at vi som branche ikke skal udsættes for den slags angreb. Ingen medarbejdere skal gå på arbejde med følelsen af at skulle kigge sig over skulderen. Hvis det bliver virkeligheden, ender vi med en branche, som folk ikke har lyst til at arbejde i, og det kan ingen være tjent med.
Selvom TV2’s metode er under al kritik, mener jeg stadig, at L&F’s beslutning om ikke at nedlægge fogedforbud var den rette. Det gavner ingen, at samfundet får indtryk af, at vi har noget at skjule, tværtimod. Derfor har jeg også valgt at stå frem.
I L&F har vi peget på flere områder, hvor vi kan styrke dyrevelfærden, og de tiltag håber vi at kunne indarbejde som nye delmål for Vision 2050.
Der ligger stadig et stort arbejde foran os, men jeg er optimistisk, når jeg ser jeres vilje og lyst til hele tiden at blive lidt bedre end i går.
Netop derfor mener jeg, at det er helt berettiget, når jeg igen og igen siger, at jeg er stolt af vores erhverv. Vi gør det rigtig godt, og vi vil gerne gøre det endnu bedre.
For at lykkes er det afgørende, at vi får klare lovgivningsrammer, blandt andet for, hvordan fremtidens stalde skal se ud. Sammen med L&F Sektor for Gris vil jeg i 2026 yde mit absolut ypperste for at sikre de nødvendige vilkår, så vi producenter kan komme i mål med den omstilling, der skal til.
Tak for den store indsats i 2025 og rigtig godt nytår til jer alle!