Direktoratet for Arbejdstilsynet har revideret sin liste fra 1988 over grænseværdier for stoffer og materialer. I den nye liste er grænseværdien for organisk støv nedsat væsentligt og grænseværdierne for ammoniak og kuldioxid er uændret. Endvidere er kræftlisten udvidet med en række forskellige typer syntetiske mineralfibre - deriblandt glasuldsfibre.
Tabel 1 viser nye grænseværdier, som er relevante for svineproducenter.
Tabel 1. Nye grænseværdier, som er relevante for svineproducenter |
||
Materialer |
1988 |
1992 |
Organisk støv, total Ammoniak Kuldioxid Glasuldsfibre |
5 mg/m³ 25 ppm 5000 ppm |
3 mg/m³ (tiltrædes 1/7) 25 ppm 5000 ppm På kræftlisten |
Definition af grænseværdi
Grænseværdien er ikke en momentan værdi, men derimod en tidsvægtet gennemsnitskoncentration for en 8-timers arbejdsdag. Det vil sige, at forureningskoncentrationen gerne må overskride grænseværdien, dog er det vedtaget, at koncentrationen inden for en tidsperiode på højst 15 minutter ikke må overskride grænseværdien med 100 pct.
I henhold til Arbejdstilsynets anvisning om grænseværdier for stoffer og materialer er det ikke tilstrækkeligt at overholde de enkelte grænseværdier, idet der skal tages hensyn til stoffernes samvirkning. Når der er flere forureninger i luften, skal brøksummen af de enkelte koncentrationer divideret med de respektive grænseværdier være mindre end 1. Eksempelvis skal følgende være opfyldt i en svinestald:
Formel 1. |
Sumformel til luftforureningsvurdering i svinestalde |
konc. af støv |
+ |
konc. af ammoniak |
+ |
konc. af kuldioxid |
< 1 |
3 mg/m³ |
|
25 ppm |
|
5.000 ppm |
|
Forureningsniveau i svinestalde
Der er foretaget en række forureningsundersøgelser i svinestalde. Blandt disse er en tværsnitsundersøgelse foretaget i Ringkøbing Amt af Arbejdsmiljøinstituttet. Undersøgelsen omfattede 11 svinebesætninger med gennemsnitlig 380 søer, og betragtes de gennemsnitlige forureningsmålinger, er grænseværdien ikke opfyldt.
Formel 2. |
Resultater fra en tværsnitsundersøgelse foretaget af Arbejdsmiljøinisituttet er indsat i sumformlen. Som det fremgår, er brøksummen større end 1, hvad enten grænseværdien for organisk støv er 5 mg/m³ eller 3 mg/m³, og dermed er grænseværdien i den aktuelle undersøgelse ikke opfyldt. |
Forureningsniveau i dag |
|||||
4,14 mg/m³ |
+ |
14 ppm |
+ |
1.770 ppm |
= 1,7 |
5 mg/m³ |
|
25 ppm |
|
5.000 ppm |
|
Forureningsniveau efter den 1. juli 1992 |
|||||
4,14 mg/m³ |
|
14 ppm |
+ |
1.770 ppm |
= 2,3 |
3 mg/m³ |
|
25 ppm |
|
5.000 ppm |
|
I forbindelse med fodring af smågrise med tørfoder og ved fejning i stalden overskrides grænseværdien med omkring 300 pct., og i forbindelse med strøning overskrides grænseværdien med omkring 100 pct. Støvsugning giver kun anledning til en mindre grænseværdioverskridelse. Som tidligere nævnt er det tilladeligt at overskride grænseværdien med 100 pct. i perioder på under et kvarter (procentsatserne er baseret på de nuværende grænseværdier).
Grænseværdinedsættelsen for støv er en politisk beslutning
Der er en række brancher, som vil blive berørt af de nye grænseværdier for støv. Eksempelvis er grænseværdien for bomuldsstøv (råbomuld) og træstøv (total) nedsat til henholdsvis 0,5 mg/m³ og 2 mg/m³, hvilket vil få betydning for processerne i tekstilbranchen samt træ- og møbelindustrien. Inden grænseværdiændringerne blev vedtaget, var de til høring hos repræsentanter fra arbejdsmarkedets parter. Svinebranchen udtalte, at de var enige i, at støvproblemerne skal afhjælpes, men at de ikke kunne anbefale en nedsættelse af den totale støvkoncentration fra 5 mg/m³ til 3 mg/m³, da der ikke er medicinsk dokumentation for, at en overholdelse af et sådant krav vil nedsætte antallet af lungelidelser blandt svineproducenterne.
I dag ved medicinerne ikke, om lungelidelserne skyldes enkelte bestanddele eller fraktioner af støvet. Nogle svenske forskere inden for området mener, at det er endotoksinerne i støvet, som er den afgørende faktor for lungelidelserne, mens andre mener, at det er den respirable fraktion (del del af støvet, som kan passere igennem de øvre luftveje). I såfald vil en nedsættelse af den totale støvmængde ikke nødvendigvis løse problemet.
I forbindelse med høringen meddelte branchen endvidere, at de havde iværksat et femårigt forskningsprojekt, der startede i 1991, og at grænseværdiudvalget burde afvente resultater herfra, inden de foretog lovændringer.
Fremtid
En nedsættelse af antallet af lungelidelser blandt svineproducenter kræver en indsats fra både forskere, svineproducenter og firmaer. Ingen af grupperne kan løse problemerne egenhændigt.
Vi må håbe, at de medicinske undersøgelser, der er iværksat, vil kunne finde årsagen til lungelidelserne, således at de kan danne grundlag for kommende grænseværdifastsættelser.
Grænseværdioverskridelser i forbindelse med kortvarige arbejdsopgaver må kunne forhindres. En nedsættelse af støvkoncentrationen i staldluften er vanskeligere. Indtil videre har de mest effektive metoder vist sig at være god ventilering og udsprøjtning af vand tilsat lidt olie - men begge metoder kræver videreudvikling. De gængse ventilationsprincipper kan ikke løse støvproblemet.