24. juli 2023 | Opdateret/Gennemlæst 30. juli 2025

Fodring af soen efter faring

Det er vigtigt, at du fodrer soen korrekt efter faring. Alle søer skal ikke have den samme mængde foder, da det er kuldets daglige tilvækst og kun i mindre grad soens behov til vedligehold, der afgør, hvor meget foder, soen har behov for.

Soen bør have ædt op ca. 30 minutter efter fodring, og det bør altid være den samme person, som vurderer krybberne efter faring og regulerer foderstyrken. 

Det er ikke muligt at fodre sig til en højere mælkeydelse, da mælkeydelsen styres af, hvor mange grise, der dier ved soen. Får soen mere foder, end den har behov for, vil den i stedet begynde at tage på i vægt. 

  • Sådan bør en krybbe se ud ca. 30 minutter efter udfodring. Soen har ædt foderet og slikket en del af krybben. Det skal forventes at soen æder de sidste foderrester inden næste udfodring – og foderstyrken er dermed korrekt.
  • Soen har slikket truget, så det er blankpoleret. Dette skal ses som et tegn på at foderstyrken bør opjusteres, da soen har en større appetit. Husk at opjusteringen kun skal ske hvis soen har behov for mere foder. Vær opmærksom på at foderstyrken måske allerede øges automatisk, hvis der bruges en foderkurve.
  • Soen har levnet eller leget med vandniplen. Soens velbefindende kontrolleres og foderstyrken justeres ned, hvis der er meget foder i det, der står i krybben.
  • Soen har levnet meget foder og har fået en for høj foderstyrke. Foderstyrken reduceres og krybben tømmes, så soen igen har adgang til rent drikkevand. Manglende appetit kan være et tegn på at soen er syg, så soens velbefindende inkl. temperatur bør vurderes.

Skal alle søer have den samme mængde foder? 

Nej. Det er kuldets daglige tilvækst, der afgør, hvor meget foder, soen på en given dag har behov for. Derfor er det vigtigt at tælle antal grise ved soen, når du vurderer, om soen skal reguleres i forhold til foderkurven. Det er spild af penge at give soen for meget foder i forhold til det antal grise, den passer. Konsekvensen er, at soen bruger foderet på selv at blive tungere. 

Hvornår skal jeg regulere soens foder? 

Alle søers ædelyst skal kontrolleres dagligt ca. 30 minutter efter fodring. Du skal helst kontrollere ædelysten efter den samme fodring hver dag. 

  • Hvis soen ikke har ædt op, skal krybben tømmes senest inden næste fodring og gerne 30-60 minutter efter fodringen, så soen får adgang til rent vand i krybben.
  • Søer, som levner foder, skal du justere ned i foder.
  • Tynde søer skal du fodre efter tilnærmet ædelyst efter dag 7, men er der mange tynde søer, er det et tegn på, at der ikke er styr på huldet i drægtighedsstalden og fokus bør rettes på dette. Målet er, at alle søer har 14-17 mm rygspæk ved faring.
  • Fede søer kan du begrænse i foderoptagelsen, til f.eks. 8,0-8,5 foderenheder pr. dag, hvis de ikke kan passe minimum 12 grise. Hvis en fed so passer mere end 12 grise bør den ikke få begrænset foderstyrken, da det øger risikoen for problemer med efterfølgende reproduktion.
  • En tommelfingerregel i forhold til passende foderstyrke til søer i toplaktation (omkring dag 16-20) er, at foderstyrken skal være omkring 3 foderenheder til soen og derudover ca. 0,5 foderenheder pr. gris, soen passer. En so, som passer 14 grise, bør dermed få omkring 10 foderenheder pr. dag, når den æder mest, mens en so, der passer 11 grise, kan nøjes med ca. 8,5 foderenheder pr. dag.   

På et fast tidspunkt hver dag justeres foderstyrken til soen. Selvom der anvendes en foderkurve på f.eks. et vådfodringsanlæg, er der behov for individuel vurdering af appetitten hos hver so hver dag

Hvor mange gange om dagen, skal soen fodres?

Soen bør fodres 3-4 gange om dagen i farestalden, og fodringerne skal helst være jævnt fordelt hen over døgnet. Forsøg har vist, at 6-9 daglige udfodringer ikke øgede søernes mælkeproduktion sammenlignet med 3-4 daglige udfodringer.

Hvorfor er vand så vigtigt?

Søerne kan kun æde meget foder, hvis de får vand nok. En drikkenippel i en krybbe ved en diegivende so bør give mindst 4 liter vand pr. minut. Dette bør kontrolleres regelmæssigt, for mangler søerne vand, så producerer de mindre mælk til pattegrisene.

Mere viden

Du kan få mere viden om management i farestalden i